Günlük hayatta internet kullanımımız sırasında, Google Chrome tarayıcıda sıkça karşılaştığımız ‘’Bağlantınız Gizli Değil’’ hatasının çözümü için şu adımları takip edebiliriz.

Peki Google Chrome Nedir?

Google Chrome, 2008 yılında Google tarafından geliştirilen ve ücretsiz kullanılan bir web tarayıcısıdır. Geliştirilebilen, özelleştirilebilen ve kişiselleştirilebilen olanaklar sunan Google Chrome, istatiksel verilere göre dünya üzerindeki tüm internet kullanıcılarının yaklaşık % 85’inin tercihi arasında yer almaktadır.

Başlıca Bağlantınız Gizli Değil Hataları

Hemen hemen tüm hata çeşitlerindeki çözüm oranı aynı olsa da biz yine de bunları yakından tanıyalım.

Bağlantınız Gizli Değil Şeklindeki Hata Görüntüsü

Bu hatayı aldığımızda ekranımızda aşağıdaki gibi bir ekran görünecektir.

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID Hata Görüntüsü

Bu hata mesajı ise içeriğinde hata kaynağının belirtili olduğu bir ekrandır.

Şimdi de Bağlantınız Gizli Değil Hatasının Nedenlerini İnceleyelim

Bir çok sebepten ötürü karşımıza çıksa da Bağlantınız Gizli Değil Hatasının aslında tek bir sebebi var; Google’nin tüm kullanıcılarının güvenliğini düşünmesi. Şimdi olası nedenleri sıralayalım. 

1. Tarayıcı ve DNS Önbellek Kaynaklı

İlgili tarayıcının çerezlerini silerek tekrar denemeniz size hızlıca biz çözüm sunabilir.

2. Site Üzerinden Phishing Yapılması Kaynaklı

Phishing’i kısaca, illegal şekilde kişi bilgilerinin alınması olarak tanımlayabiliriz. Giriş yapılmak istenen site böyle bir işlem yapmakta ise Chrome, bu işlemi siteye giren kullanıcıların hareketlerinden öğrenerek uyarıda bulunabilir. Bu uyarı alındığında ilgili siteye hiç girilmemesi gerekmektedir.

3. Bilgisayar Tarih ve Saati Kaynaklı

Bilgisayarınız üzerinden saat ve tarih ayarlarını güncelleyerek bu                sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

4. Güvenilir Olmayan Kurumların Sağladığı SSL Sertifikası Kullanımı Kaynaklı

Maalesef her tarayıcı, her SSL sertifikası sağlayan kuruluşu güvenli olarak desteklemez. Sitenize ait bir SSL sertifikası olsa dahi Google Chrome gibi tarayıcılarda güvensiz görülebilir. Bu durumda SSL sertifikasının değiştirilmesi gerekmektedir.

5. Yanlış SSL Sertifika Yapılandırılması Kaynaklı

SSL sertifikası oluşturulurken yüksek öneme sahip olan ve sertifika        imzalama talebi olarak nitelendirilen CSR(Certificate Signing Request ) kodunun hatalı oluşturulması buna örnek olarak verilebilir.

6. SSL Sertifika Süresinin Dolmuş Olması Kaynaklı

Bu hata maalesef bizim tarafımızda çözümlenebilen bir durum değildir. Bu durumla karşılaşmanız durumunda site sahibiyle iletişime geçerek bilgi aktarabilirsiniz. Dilerseniz tüm SSL sertifikalarımızı şu bağlantıdan inceleyebilirsiniz. SSL Sertifikalarımız