Ülkemizde internet kelimesinin yeni yeni duyulmakta olduğu 90 lı yılların sonlarında oldukça yavaş bağlantılar ile dahi olsa az sayıdaki Türkçe içerikler ekranlarımızda yer bulmaya başlamıştı. 2000 yılına gelindiğinde Türkiye’de 1.300.000 adet olarak belirlenen internet kullanıcısı bulunmaktaydı. İnternet kullanıcı sayısının artması bir çok etkenlere bağlı olmakla birlikte en önemli engellerden biri, internet sitelerinin yayın maliyetlerinin yüksekliği olarak gösterilmekteydi. Biz o yıllarda Türkiye’de çok yüksek fiyatlarla verilen bu hizmetlerin ABD ve Avrupa ülkelerinde uygulanan daha düşük maliyetlerle ve kaliteden ödün vermeden sağlanabileceği düşüncesiyle Niobe Telekom adıyla 2000 yılı nisan ayında faaliyetlerimize başladık.

2003 yılına geldiğimizde Türkiye’de internet kullanıcı sayısı 5.000.000 adede ulaştı. Aynı yıl Niobe Telekom Türkiye’de faaliyet gösteren hosting firmaları arasında en fazla alanadı barındıran ilk 10 firma arasına yerleşti.

Geride kalan 10 yıllık süreç içerisinde Ripe üzerinden LIR yetkisi sahibi olan Niobe Telekom Microsoft ile SPLA anlaşması yaparak veri merkezinde her türlü Microsoft lisansını müşterilerine kiralama yetkisine sahip olmuştur. Ayrıca TR uzantılı domainler için yönetim yetkisini elinde bulunduran Orta Doğu Teknik Üniversite’nin Kayıtlı Operatörü olan Niobe Telekom, müşterilerine tr domainler içinde online yönetim ve alım imkanı sağlamaktadır.

2010 yılı başında Fujitsu ile beraber yapılan çalışmalar neticesinde Blade Server ve Storage yatırımı yaparak, Türkiye’de blade server üzerinde ilk kez hosting hizmeti vermeye başlayan birkaç kuruluştan biri olmuştur.

Günümüzde 35 milyonu geçen internet kullanıcının olduğu ülkemizde, her geçen gün geliştirdiğimiz altyapımız ile 20 binden fazla hosting ve alanadına ev sahipliği yapmaktayız.

Bir cevap yazın